Oswestry & District Show

7th May 2011

Judge - Nancy Hutchinson

All pictures courtesy of Nicky Demaine

Gold Male ( 4 entries )

1st Pete Tasker ( Best True Bantam & Reserve Best In Show )

( picture below ) 

2nd Pete Tasker

( picture below )

3rd R Jackson

( picture below )

Silver Female ( 3 entries ) 

1st Pete Tasker

( picture below )

2nd Pete Tasker

( picture below ) 

3rd D Andrews

( picture below ) 

 AOC Female ( 2 entries )

1st Nicky Demaine ( blue partridge )

( picture below )

2nd Pete Tasker ( black )

( picture below ) 

 

Stafford County Show

01/06/2011

ALL PICTURES BELOW COURTESY OF JANE EARDLEY

Gold Male ( 6 entries )

( all pictured below )

1st Jenny Howl  BEST DUTCH

2nd Jane Eardley

3rd Pete Tasker

Gold Female ( 3 entries )

1st  Pete Tasker

( pictured below )

2nd Pete Tsker

3rd Jenny Howl

Any Other Colour Male ( 6 entries )

1st Pete Tasker ( yellow partridge )

( pictured below )

2nd Jenny Howl ( silver partridge )

( pictured below )

3rd R Jackson ( silver partridge )

Any Other Colour Female ( 8 entries )

1st Jenny Howl ( silver partridge )

( pictured below )

2nd Pete Tasker ( silver partridge )

3rd P Kiteley ( silver partridge )

 

North Yorkshire Show

19/06/11

Judge - Robert Rees

( pictures below courtesy of Nicky Demaine )

Gold Partridge Male ( 7 entries )

1 st Hugh Wallace

2nd Adrian Knaggs

3rd Bill Jordan

Gold Partridge Female ( 8 entries )

1st D & D Platt  BEST OF BREED, BEST TRUE BANTAM & SHOW CHAMPION 

2nd Hugh Wallace

3rd R Charlton

Silver Partridge Male ( 6 entries )

1st Adrian Knaggs

2nd J Fawcett

3rd Jaymee-Lee Preston

Silver Partridge Female ( 12 entries )

1st Adrian Knaggs  BEST SILVER PARTRIDGE

2nd Nicky Demaine

3rd D & D Platt

Yellow Partridge Male ( 1 entry )

1st Hugh Wallace  BEST YELLOW PARTRIDGE

Blue Partridge Male/Female ( 7 entries )

1st Adrian Knaggs  RESERVE BEST OF BREED & BEST BLUE PARTRIDGE

2nd & 3rd Adrian Knaggs

Self Colour Male/Female ( ? )

1st D & D Platt ( black )  BEST SELF COLOUR

2nd D & D Platt ( black )

3rd Bill Jordan ( lavender )

Any Other Colour Male/Female ( 4 entries )

1st D & D Platt  BEST ANY OTHER COLOUR

2nd Hugh Wallace

3rd D & D Platt

 

 

Cheshire County Show

21/06/11

Judge - Nancy Hutchinson

( pictures right & below )

Gold Male ( 4 entries )

1st Pete Tasker  BEST DUTCH & BEST TRUE BANTAM

2nd D & D Platt

3rd S A & G Hodge

4th Pete Tasker

Gold Female ( 6 entries )

1st & 2nd Pete Tasker

3rd Heath & Williams

4th D & D Platt

Any Other Colour Male/Female ( 11 entries )

1st, 2nd , 3rd & 4th  D & D Platt  

 

 

Derby County Show

26/06/11

Judge - Paul Reading

( pictures courtesy of Jane Eardley )

Any Colour Male ( 3 entries )

1st Jane Eardley ( gold partridge )

( picture right )

2nd Jane Eardley ( gold partridge )

( picture right )

3rd H Beard ( gold partridge )

Any Colour Female ( 2 entries )

1st Jane Eardley ( yellow partridge )

( picture right )

2nd H Beard ( gold partridge ) 

Gold Female ( 2 entries )

1st Pete Tasker

( picture below ) 

2nd Pete Tasker

( picture below ) 

Silver Male ( 3 entries )

1st R Jackson

( picture below ) 

2nd R Jackson

( picture below )

3rd Nicky Demaine

( picture below ) 

 AOC Male ( 2 entries )

1st Nicky Demaine ( blue partridge )

( picture below ) 

 2nd Pete Tasker ( yellow partridge )

( picture below )

 

             Royal Bath & West 

01/06/2011

 ALL PICTURES BELOW COURTESY OF NICKY DEMAINE

Gold Male / Female ( 4 entries )

1st Rev S Alun  ( male ) BEST DUTCH & BEST TRUE BANTAM 

2nd Rev S Alun ( female )

3rd Mrs R Rittner ( female )

Any Other Colour Male ( 3 entries )

1st Nicky Demaine ( blue partridge )

2nd Nicky Demaine ( silver partridge )

3rd Jacob Bowerman ( blue partridge )

Any Other Colour Female ( 3 entries )

1st Nicky Demaine ( silver partridge )

2nd Nicky Demaine ( blue partridge )

3rd Nicky Demaine ( blue partridge )

 

 Todmorden show

18/06/11

Judge - Derek Hoyland

( pictures below courtesy of Nicky Demaine )

Gold Male ( 3 entries )

1st P & G Thomas

2nd S A & G Hodge

3rd J & B Beard

Gold Female ( 6 entries )

1st S A & G Hodge  BEST DUTCH

2nd S A & G Hodge

3rd Bill Jordan

Any Other Colour Male/Female ( 13 entries )

1st Nancy Hutchinson ( silver partridge female )

2nd Nicky Demaine ( blue partridge male )

3rd Nicky Demaine ( silver partridge female )

North yorkshire pictures continued below 

 

 

 

 
Make a Free Website with Yola.