Ulster Federation Championship Show

04/02/12

Gold Partridge Male ( 10 entries )

1st Darren Gallespie  BEST DUTCH

2nd S McCullough

3rd Trevor Gardiner

Gold Partridge Female ( 14 entries )

1st Darren Gallespie

2nd Louise Adamson

3rd C & L Ferguson

Any Other Colour Partridge Male ( 7 entries )

1st Peter Hamil ( yellow partridge )

2nd Darren Gallespie ( silver partridge )

3rd James Fullerton ( silver partridge )

Any Other Colour Partridge female ( 10 entries )

1st Lesley Hamil ( blue partridge )

2nd C & L Ferguson ( silver partridge )

3rd Darren Gallespie ( silver partridge )

Any Other Colour Male ( 1 entry )

1st T Chambers ( pile )

Any Other Colour Female ( 3 entries )

1st Daniel Moore ( black )

2nd Lesley Hamil ( white )

3rd C & L Ferguson ( black )

 

 Devon Fanciers Championship Show 19/02/11

Judge - J Pearce

Gold Partridge Male ( 4 entries )

1st Jason Kestell

2nd & 3rd Fred Simmonds

4th Janice Cousins

Gold Partridge Female ( 5 entries )

1st Courtney Hicks

2nd Courtney Hicks

3rd Jason Kestell

4th Team Wakeham

Silver Partridge Male ( 2 entries )

1st P Collins

2nd Nicky Demaine

Silver Partridge Female ( 2 entries )

1st Jason Kestell

2nd Sue Carey

Any Other Colour Male ( 5 entries )

 1st Sue Carey ( yellow/blue )

2nd Nicky Demaine ( blue partrige )

3rd Jason Kestell ( black )

Any Other Colour Female ( 4 entries )

1st Nicky Demaine ( blue partridge ) BEST OF BREED

( picture below courtesy of Nicky Demaine )

2nd Jason Kestell ( cuckoo )

3rd Jason Kestell ( black )

Any Variety True Bantam Trio ( 4 entries )

3rd Jason Kestell ( blacks )

Any Variety True Bantam Juvenile ( 9 entries )

1st Courtney Hicks ( gold partridge )

2nd Rhys Russell ( gold partridge )

4th Courtney Hicks ( gold partridge )

Derbyshire Championship Show

04/02/12  Area Show

Gold Partridge Male ( 10 entries )

1st Iain Cottrill  BEST GOLD PARTRIDGE & RESERVE BEST OF BREED

( picture below courtesy of Jane Eardley )

2nd S A & G Hodge

3rd Olivia Parsons

Gold Partridge Female ( 10 entries )

1st J Boyd

2nd & 3rd Jenny Howl

Silver Partridge male ( 3 entries )

1st R Winter  BEST SILVER PARTRIDGE

2nd Simon Patal

3rd S A & G Hodge

Silver Partridge Female ( 3 entries )

1st Simon Patal

2nd R Parker

3rd Simon Patal

Self Colour Male ( 2 entries )

1st D & D Platt ( white )

2nd D & D Platt ( black )

Self Colour Female ( 4 entries )

1st R Parker ( black )  BEST SELF COLOUR

2nd D & D Platt ( black )

3rd D & D Platt ( black )

Any Other Colour Standard ( 5 entries )

1st Jane Eardley ( yellow partridge )  BEST AOC & BEST OF BREED

( pictures below x 2 courtesy of Jane Eardley )

2nd Parsons Family ( blue/yellow )

3rd D & D Platt ( blue partridge )

Any Other Colour Standard Female ( 4 entries )

1st Jane Eardley ( yellow partridge )

2nd c Compton ( cuckoo )

3rd D & D platt ( cuckoo )

Any Other Colour None Standard Male ( 2 entries )

1st C Compton ( lavender cuckoo )

2nd D & D Platt ( blue quail )

Any Other Colour None Standard Female ( 5 entries )

1st C Compton ( lavender cuckoo )

2nd D & D Platt ( isabela )

3rd C Compton ( lemon Porcelain )

 

Lichfield & District

11/02/12

Judge - Peter Harrison

Best Dutch - Jane Eardley ( gold partridge male )

( picture below courtesy of Jane Eardley ) 

 
Make a Free Website with Yola.