Cheshire County Show 2009
Show Champion
Heath & Williams
( Picture Above )
Moorgreen County Show 2009
Best Dutch - Heath & Williams
Glossop & District 2009
Best Dutch - Pete Tasker - Gold Partridge Female
Oswestry & District 03/10/2009
Best Dutch - Pete Tasker - Yellow Partridge Female
Southport & Ormskirk Annual Open Show 07/11/2009
Best Dutch - Heath & Williams - Gold Partridge Male ( picture below )
( 49 Entries )
Gwynedd Show 15/11/2009
Best True Bantam - Heath & Williams - Gold Partridge Male
Syston Show 28/12/09
Best True Bantam & Best In Show
Freda Hallsworth
Gold Partridge Male
( pictures right )
Males ( 13 entries )
1st Freda Hallsworth ( Gold )
2nd Brown & Reading ( Silver )
3rd Brown & Reading ( Gold )
Females ( 12 entries )
1st & 2nd J Howl ( silvers )
3rd Brown & Reading ( Gold )
Scottish National 2010 Breed Champion
Peter Corkhill with his Gold Partridge Male
( picture below )
High Peak Championship Show
06/02/2010
Judge - Derek Hoyland
Gold Male ( 7 entries )
1st Freda Hallsworth
( Best True Bantam )
( picture on right courtesy of Jane Eardley )
2nd Kev Hutchinson
3rd Jane Eardley
Gold Female ( 3 entries )
1st & 2nd Freda Hallsworth
3rd The Silcocks
Any Other Colour Male ( 7 entries )
1st C Compton ( black )
2nd Jane Eardley ( yellow )
3rd Kev Hutchinson ( silver )
Silver Female ( 3 entries )
1st Adrian Knaggs
2nd W T Jordan
3rd J Kenworthy
Yellow Female ( 1 entry )
1st J Kenworthy
Any Other Colour Female ( 1 entries )
1st J Leather ( silver blue )
Longridge
13 / 02 /2010
Gold Male
1st D Bentham & Son
2nd & 3rd Taylor & Hodge
Gold Female
1st D Platt
2nd D Bentham & Son
3rd Taylor & Hodge
AOC Male
1st Taylor & Hodge ( silver ) " Best Dutch "
2nd P Sholicar ( yellow )
3rd D Platt ( black )
AOC Female
1st Taylor & Hodge ( silver )
2nd P Sholicar ( pile )
3rd D Platt ( cuckoo )
Lichfield & District
20/02/10
Judge - Nancy Hutchinson
Gold Male ( 8 entries )
1st Jenny Howl " best Dutch "
( picture below courtesy of Jenny Howl )
2nd Brown & Reading
3rd A Jackson
Gold Female ( 5 entries )
1st Brown & Reading
2nd Jenny Howl
3rd G Sterling
Silver/Female ( 5 entries )
1st & 2nd Brown & Reading ( males )
3rd Jenny Howl ( female )
Any Other Colour Male/Female ( 7 entries )
1st G Sterling ( blue partridge male )
2nd & 3rd J Porter ( yellow male & female )
Lichfield Picture Above
Soutport Pictures Below
Barnsley Show
21/02/10
Best of Breed
Pete Tasker - Silver Partridge Male
Reserve Best of Breed
Pete Tasker - White Female
Any Other Colour Male ( 7 entries )
1st Simon York
2nd J & C Kestell
C A Compton
Any Other Colour Female ( 10 entries )
1st Hugh Wallace
2nd J & C Kestell
2rd Craig Ramus
Cockermouth Show
Best Dutch
David Tyson ( black female )
SEPC Open Show
Best True Bantam & Reserve Best in Show
T Aldous ( Gold Partridge Male )
Syston Show
07/03/10
Any colour male ( 10 entries )
1st Brown & Reading ( gold )
( picture below courtsey of Jenny Howl )
2nd Kev Hutchinson ( gold )
3rd Freda Hallsworth ( gold )
Any Colour Female ( 8 entries )
1st Nancy Hutchinson ( silver )
" 1st in challenge class "
2nd Jenny Howl ( gold )
3rd Freda Hallsworth ( gold )
Norfolk Show
21/03/10
Best True Bantam & Best in Show
Terry Aldous ( Gold Partridge Male )
Oswestry Show
01/05/10
Gold Males
1st & 2nd Pete Tasker
3rd J Porter
Gold Females
1st Pete Tasker
( Best True Bantam & Reserve Best In Show )
2nd Pete Tasker
3rd J Porter
Silver Males
1st & 2nd Pete Tasker
3rd J Jones
Silver Females
1st Pete Tasker
A O C Males
1st PJ & PAB Parsons ( blue/yellow partridge )
2nd J Porter ( black )
A O C Females
1st PJ & PAB Parsons ( yellow partridge )
2nd Pete Tasker ( white )
3rd Pete Tasker ( yellow partridge )
Best Junior
Rosie Parsons ( yellow partridge female )
Oswestry Championship Show
May 2009
Show Champion
Heath & Williams
( Picture Below )
Bakewell Show - 06/08/09
Judge - D Mallett
Best Dutch & Best True Bantam
Kev Hutchinson - Black Male
Hinckley 04/10/2009
Best Dutch, Best True Bantam & Reserve Best in Show
Jenny Howl - Silver Partridge Female
Stratford 11/10/2009
Best Dutch & Best True Bantam - Jenny Howl - Silver Partridge Female
Selston Young Stock Show 07/11/2009
Best Dutch - Freda Hallsworth - Gold Partridge Female
( 23 Entries )
Lichfield Show 14/11/2009
Best True Bantam & Reserve Best in Show - Pete Tasker - Gold Partridge Male
Northern Championship Show 17 /01 /2010
Gold Male ( 5 entries )
1st & 2nd Hodge & Taylor
3rd T & B Cockburn
Gold Female ( 6 entries )
1st & 3rd Hodge & Taylor
2nd T & B Cockburn
Silver Male / Female ( 7 entries )
1st Hodge & Taylor ( male )
2nd P Thomas ( female )
3rd R Parker ( male )
AOC Male / Female ( 6 entries )
1st Hodge & Taylor ( pile male)
2nd Hodge & Taylor ( crele female )
3rd P Thomas ( pile male )
Any Other Colour Female (4entries )
1st R Parker ( black )
2nd Abigail Ellet ( siver )
3rd C Compton ( crele )
Driffield & District
07/02/2010
Judge - Nikki Williams
Gold Male ( 3 entries )
1st Adrian Knaggs
2nd L & P Hutchinson
3rd W T Jordan
Gold Female ( 5 entries )
1st Adrian Knaggs - Best Dutch
( picture above left )
2nd S & J Dodgson
3rd K & B Bradley
Silver Male ( 2 entries )
1st Adrian Knaggs
2nd W T Jordan
Self Colour Female ( 3 entries )
1st, 2nd & 3rd J Kenworthy
( pile, buff, pile )
Any Other Colour Male ( 3entries )
( all blue partridge )
1st Adrian Knaggs
2nd J Kenworthy
3rd J Leather
Northampton Show
14/02/10
Gold Male
1st Brown & Reading "Best True Bantam & Show Champion"
2nd & 3rd Brown & Reading
Gold Female
1st & 3rd Simon York
2nd Brown & Reading
Silver Male
1st & 2nd Brown & Reading
3rd Vall Moss
Silver Female
1st Brown & Reading
2nd & 3rd Vall Moss
Southport & Ormskirk Rossette Show 20/02/10
Judge Pete Tasker
Gold Male ( 6 entries )
1st Jane Eardley "Best True Bantam & Reserve Best in Show"
2nd Taylor & Hodge
3rd D Bentham & Son
Gold Female ( 10 entries )
1st & 2nd Taylor & Hodge
3rd D Bentham & Son
Silver Male ( 6 entries )
1st & 2nd P Sholicar
3rd D & D Platt
Silver Female ( 6 entries )
1st & 3rd D & D Platt
2nd N Pagett
Self Colour Male ( 3 entries )
1st D Bentham & Son ( black )
2nd & 3rd D & D platt ( black, White )
Self Colour Female ( 6 entries )
1st K Hebblethwaite ( black )
2nd & 3rd D & D Platt
Any Other Colour Male ( 5 entries )
1st Jane Eardley ( yellow male )
2nd P Sholicar ( yellow )
3rd Taylor & Hodge ( pile )
Any Other Colour Female ( 7 entries )
1st D & D platt ( cuckoo )
2nd P Sholicar ( pile )
3rd Taylor & Hodge ( crele )
Reading Bantam Show
27/28th February 2010
Judge Alan Brown
Gold Male ( 5 entries )
1st Simon York
2nd Mr & Mrs Prior
3rd Hugh Wallace
Gold Female ( 10 entries )
1st Simon York "Best of Breed"
2nd Simon York
3rd Hugh Wallace
Sliver Male ( 1 entry )
1st M Griffiths
Silver Female ( 4 entries )
1st K & J Dowrick
2nd Craig Ramus
3rd J & C Kestell
Self Colour Male (4 entries )
1st C A Compton ( black ) "Reserve Best of Breed"
( picture above left courtsey of Graham Hodge )
2nd & 3rd J & C Kestell ( blacks )
Self Colour Female (5entries )
1st C A Compton ( black )
2nd & 3rd J & C Kestell ( blacks )
Peebles Championship Show
28/02/10
Best Dutch - Mrs Mary Shearer
Northumberland Poultry Society Spring Show
13/03/10
Best Dutch - D L Tyson
Gwynedd Show 21/03/10
Judge - Alan Brown
Best True Bantam
Heath & Williams
Gold Partridge Female
( picture below )
Whitchurch Show
24/04/10
Gold Males
1st & 2nd Pete Tasker
( Best True Bantam )
3rd PJ & PAB Parsons
Gold Females
1st & 2nd Pete Tasker
3rd J Porter
Silver Males/Females
1st, 2nd & 3rd Pete Tasker
( male,male,female )
A O C Males
1st PJ & PAB Parsons ( yellow blue partridge )
2nd J Porter ( black )
3rd G D Jones ( blue partridge )
A O C Females
1st G D Jones( blue partridge )
2nd Pete Tasker ( yellow partridge )
3rd A Ellett ( ? )
Otley Show
22/05/10
Best Dutch & Best True Bantam
W T Jordan
Silver Partridge Female
Woodhall Spa County Show
23/05/10
Best True Bantam & Reserve Best in Show
L Clark - Gold Partridge Female