Northampton 13/02/11

Judge - Paul Heath

Gold Male ( 3 entries )

1st & 3rd Jenny Howl

2nd Simon York

Gold Female ( 3 entries )

1st & 2nd Simon York

3rd Jenny Howl

Any Other Colour Male ( 2 entries )

1st Jenny howl ( silver partridge )

2nd T & V Moss ( silver partridge )

Any Other Colour Female ( 3 entries )

1st & 3rd T & V Moss ( both silver partridge )

2nd Simon York ( yellow partridge )

 

Southport & Ormskirk Spring Show 

19/02/11

Judge - Nancy Hutchinson

Gold Male ( 8 entries )

1st Heath & Williams

( picture right )

2nd Taylor & Hodge

3rd M Waller

Gold Female ( 12 entries )

1st Taylor & Hodge

( picture right )

2nd S Brookfield

3rd Taylor & Hodge

Silver Male ( 4 entries )

1st P Sholicar

( picture right )

2nd Taylor & Hodge

3rd K Hebblethwaite

Silver Female ( 10 entries )

1st K Hebblethwaite

( picture right )

2nd D & D Platt

3rd P Sholicar

Self Colour Male ( 4 entries )

1st D & D Platt ( white )

( picture right )

2nd D & D Platt ( white )

3rd D Bentham & Son ( black )

Self Colour Female ( 5 entries )

1st D & D Platt ( black )

( picture right )

2nd D & D Platt ( black )

3rd D & D Platt ( white )

Any Other Colour Male ( 7 entries )

1st D & D Platt ( blue partridge )

( picture right )

2nd B Slater ( yellow partridge )

3rd P Sholicar ( pile )

Any Other Colour Female ( 7 entries )

1st Taylor & Hodge ( yellow partridge )

2nd P Sholicar ( pile )

3rd B Slater ( yellow partridge )

 

Lichfield Show 

19/02/11

Judge Les Blanchon

Gold Males ( 4 entries )

1st Jenny Howl  BEST DUTCH & BEST TRUE BANTAM

2nd J Porter

3rd Jenny Howl

Gold Females ( 1 entry )

1st Jenny Howl

Silver Males ( 4 entries )

1st & 2nd M Jackson

3rd Jenny Howl

Best Juvenile  P Cotterill with a Gold Partridge Male

 

 

Reading & District

26th & 27th Feb 2011

Judge - Richard Pemble

( all pictures courtesy of Jenny Howl )

Gold Male ( 10 entries )

1st Jenny Howl  BEST GOLD PARTRIDGE & RESERVE BEST OF BREED

( picture right )

2nd Hugh Wallace

3rd S Alun

4th K & J Kestell

Gold Female ( 8 entries )

1st Jenny Howl

( picture right )

2nd Hugh Wallace

3rd & 4th Mr & Mrs Prior

Silver Male ( 6 entries )

1st Jenny Howl  BEST SILVER PARTRIDGE

( picture right )

2nd N Demaine

3rd J & C Kestell

4th P G Paris

Silver Female ( 14 entries )

1st Craig Ramus

( picture right )

2nd K R Dowrick

3rd D Platt

4th P G Paris

Self Colour Male ( 6 entries )

1st & 2nd D Platt ( both whites )

( picture right )

3rd & 4th J & C Kestell ( both blacks )

Self Colour Female ( 6 entries )

1st D Platt  BEST SELF COLOUR ( black )

2nd C Compton ( black )

3rd D Platt ( black )

Any Other Colour Male ( 8 entries )

1st D Platt  BEST ANY OTHER COLOUR & BEST OF BREED ( blue partridge )

( picture right )

2nd D Platt ( blue partridge )

3rd C Compton ( cuckoo )

4th P G Paris ( blue partridge )

Any Other Colour Female ( 9 entries )

1st Craig Ramus ( silver blue )

2nd & 3rd C Compton ( both Cuckoos )

4th Hugh Wallace ( yellow partridge )

 

 

Portsmouth Fanciers Annual Throphy Show 

Show Champion

Nicky Demaine with her Blue Partridge Female

( picture below courtesy of Nicky Demaine )

Below Nicky Demaine`s Blue Partridge Male - 2nd in its the class

( picture courtesy of Nicky Demaine )

Below Jed Dwight takeing a picture of Nicky`s Blue Partridge Male  

Northampton 13/02/11

Best Juvenile 

Katie Homes - Gold Partridge Female

( pictures below x 2 )

 

 

 

Barnsley & District Poultry Show

20/02/11

Judge - Alan Brown

Gold males ( 8 entries )

1st,2nd & 3rd Pete Tasker

Gold Females ( 4 entries )

1st Pete Tasker  BEST OF BREED

2nd R Parker

3rd Pete Tasker

Silver Females ( 3 entries )

1st & 3rd Pete Tasker

2nd R Parker

Self Colour Males ( 1 entry )

1st Pete Tasker ( white ) RESERVE BEST OF BREED

Self Colour Females ( 3 entries )

1st Pete Tasker ( black )

2nd & 3rd R Parker ( both blacks )

 

 

 

 

Malpas & Whitchurch

16/04/11

Judge - Dave Sill

( pictures to the left & below in 1st 2nd & 3rd places)

Gold Male ( 6 entries )

1st Pete Tasker  BEST DUTCH & BEST TRUE BANTAM

2nd Jenny Howl

3rd Jenny Howl

Gold Female ( 3 entries )

1st Pete Tasker

2nd Jenny Howl

3rd Pete Tasker

Silver Male / female ( 3 entries )

1st Pete Tasker ( female )

2nd Pete Tasker ( female )

3rd Jenny Howl ( female )

Any other Colour Male / Female ( 5 entries )

1st Pete Tasker ( yellow male )

2nd PJ & PAB Parsons ( yellow male )

3rd PJ & PAB Parsons ( yellow female )

Juvinile ( 5 entries )

1st Jos Parsons ( gold female )

2nd Olivia Parsons ( gold male )

3rd David Andrews ( silver female )

( Juvinille pictures placed 1st 2nd 3rd below ) 

 
Make a Free Website with Yola.