Dutch Bantam Club Area Show

20th & 21st November 2010

Judge - Craig Ramus 

Gold Partridge Male ( 18 entries )

1st J Porter

( picture right )

2nd D Taylor

3rd Parsons Family 

4th Paul Reading

Gold Partridge Female ( 15 entries )

1st Hugh Wallace  BEST GOLD PARTRIDGE & BEST OF BREED

2nd S York

3rd Hugh Wallace

4th Kev Hutchinson

Silver Partridge Male ( 9 entries )

1st R Bett

( picture right )

2nd C & J Kestell

3rd  S Patel

4th Peter Corkhill

Silver Partridge Female ( 8 entries )

1st Hugh Wallace BEST SILVER PARTRIDGE

( picture right)

2nd T & V Moss

3rd K R Dowrick

4th Paul Reading

Black Male ( 4 entries )

1st Kev Hutchinson BEST BLACK & BEST OPPOSITE SEX

( picture right )

2nd & 4th  C & J Kestell

3rd Peter Corkhill

Black Female  ( 3 entries )

1st Peter Corkhill

( picture right )

2nd  C & J Kestell

3rd C A Compton

Blue Partridge Male ( 3 entries )

1st Peter Corkhill BEST BLUE PARTRIDGE

( picture right )

2nd S York

3rd K J Stratford

Blue Partridge Female ( 2 entries )

1st  S York

2nd K J Stratford

Yellow Partridge Male ( 6 entries )

1st Parsons Family BEST YELLOW PARTRIDGE

( picture right )

2nd Paul Reading

3rd Hugh Wallace

4th S York

Yellow Partridge Female ( 7 entries)

1st S York

( picture right )

2nd Parsons Family

3rd Paul Reading

4th Hugh Wallace

White Male /Female ( 3 entries )

1st  C & J Kestell ( female ) BEST WHITE

( picture right )

2nd Peter Corkhill ( female )

3rd  C & J Kestell

Pile Male/Female ( 7 entries )

1st C A Compton ( female ) BEST PILE

( picture right )

2nd Peter Corkhill ( female )

3rd & 4th Taylor & Hodge ( Males )

( picture right )

Any Other Colour Male ( 4 entries )

1st Parsons Family ( Yellow Blue Partridge )

( picture right )

2nd  C & J Kestell ( Lavender )

3rd Jenny Howl ( Crele )

4th  C & J Kestell ( Lavender )

Any Other Female ( 7 entries )

1st Peter Corkhill ( Crele ) BEST AOC STANDARD & RESERVE BEST OF BREED

( picture right )

2nd C A Compton ( Lavender )

3rd L C Mew ( Silver Blue )

4th C A Compton ( Cuckoo )

( picture right )

Non Standard Male ( 2 entries )

1st C A Compton ( Lavender Crele ) BEST AOC NON STANDARD

( picture right )

2nd  C & J Kestell ( Millifluer )

Non Standard Female (  1 entry )

1st  C & J Kestell ( Blue Comlumbian )

( picture right )

Trios ( 4 entries )

1st T Aldous ( Gold Patridge )

( picture right )

2nd T & V Moss ( Silver Partridge )

3rd Peter Corkhill ( Gold Partridge )

NATIONAL CHAMPION PAIR IN SHOW

Parson Family ( Gold Partridge females  )

( picture right )

Breed Champion

Hugh Wallace

Reserve Breed Champion

Peter Corkhill  

 
Make a Free Website with Yola.