Stafford County Show

02/06/10

Judge Paul Reading

Gold Males ( 6 entries )

1st Freda Hallsworth

( 1st picture right courtesy of Jane Eardley )

2nd Pete Tasker

3rd Jenny Howl

( 2nd picture right courtesy of Jenny Howl )

 

 

Gold Females ( 6 entries )

1st Pete Tasker

( Best Dutch & Best True Bantam )

( 1st picture right courtesy of Jane Eardley )

( 2nd  picture right courtesy of Jenny Howl )

2nd Pete Tasker

3rd Jenny Howl

( picture below courtesy of Jenny Howl )

 Any Other Colour Male ( 7 entries )

1st Jane Eardley ( yellow )

( picture right courtesy of Jane Eardley )

2nd Pete Tasker ( silver )

( picture right courtesy of Stefan Windle )

3rd Kev Hutchinson ( lemon porcelaine )

( picture below courtesy of Jane Eardley )

 Any Other Colour Female(6 entries)

1st Jenny Howl ( silver )

( picture right courtesy of Stefan Windle )

2nd Pete Tasker ( yellow )

( picture right courtesy of Jenny Howl )

3rd Kev Hutchinson ( lemon porclaine )

 

North Yorkshire Show

20/06/2010

Judge : Neil Jackson

Gold Male ( 6 entries )

1st & 2nd Peter Corkhill

3rd Adrian Knaggs

Silver Male ( 2 entries )

1st Adrian Knaggs

2nd L & P Hutchinson

Yellow Male / Female ( 2 entries )

1st A Addison ( male )

( Best Yellow Partridge )

2nd Peter Corkhill ( male )

Blue Partridge Male / Female ( 5 entries )

1st Adrian Knaggs ( male )

( Best of Breed & Best Blue Partridge )

( picture below courtesy of sunnyside on bluelaced forum )

2nd Peter Corkhill ( female )

3rd J Leather ( male ) 

 

Gold Female ( 6 entries )

1st Pete Tasker 

( Best Dutch )

( picture below )

2nd Pete Tasker

3rd D Bentham & Son

4th Heath & Williams

 

Market Bosworth Show

04/07/2010 

Judge - Nancie Hutchinson

( All Pictures Courtesy Of Jenny Howl )

Gold Male ( 3 entries )

1st Jenny Howl

( 1st picture right )

( Best True Bantam & Reserve Show Champion )

2nd Jenny Howl

3rd Kevin Hutchinson

Gold Female ( 4 entries )

1st Brown & Reading

( 2nd picture right )

2nd Jenny Howl

( 3rd picture right )

3rd Kevin Hutchinson

Silver M / F ( 5 entries )

1st Jenny Howl ( female )

( 4th picture right )

2nd Brown & Reading ( male ) 

( 5th picture right )

 3rd Brown & Reading ( female )

Any Colour M / F ( 5 entries )

1st Kevin Hutchinson ( lemon  porcelaine male )

( 6th picture right )

2nd Kevin Hutchinson( lemon porcelaine female )

 ( picture below )

3rd W Jordan ( silver-blue male )

 

 

Ashby Show 

11/07/10

Judge - Colin Wood

Partridge Male ( 6 entries )

1st Jenny Howl ( gold ) 

( Best Dutch )

(  1st picture right )

2nd Jenny Howl ( gold )

( 2nd picture right )

3rd Brown & Reading ( silver )

( 3rd picture right ) 

Any Other Colour Male / Female

( 5 entries )

1st, 2nd & 3rd Kev Hutchinson

( all lemon porclaine )

( male, female, female ) 

 

Great Yorkshire Show

15/07/10

Judge D Kay

Gold Partridge Male ( 2 entries )

1st Adrian Knaggs

2nd D Bentham & Son

Gold Partridge Female ( 8 entries )

1st Adrian Knaggs ( Best Dutch )

2nd & 3rd D Bentham & Son

Any Other Colour Male / Female

( 5 entries )

1st Adrian Knaggs

( blue partridge male )

2nd & 3rd A J Addison

( both silver partridge females ) 

 

Border Union Show

31/07/10

Judge - R Murray 

Best Dutch, Best True Bantam & Reserve Best in Show

Hugh Wallace - Gold Partridge Female

 

Bakewell Agricultural Show 

05/08/10

Judge - Paul Reading

Any Colour Male ( 3 entries )

1st W T Jordan ( lemon porcelain ) ( Best Dutch )

( picture right courtesy of Jane Eardley )

2nd Kev Hutchinson ( lemon porcelain )

3rd Kev Hutchinson ( gold partridge ) 

Any Colour Female ( 2 entries )

1st W T Jordan ( gold partridge )

( picture right courtesy of Jane Eardley )

2nd Kev Hutchinson ( lemon porcelain )

 

Minsterley Agricultual Show

21/08/10

Judge - D & A Green, T Brown

Best Dutch - Jenny Howl

( gold partridge female )

( picture below courtesy of Paul Heath ) 

Stokesley Show 

Judge - Ian Allonby

Best Butch & Best True Bantam

Adrian Knaggs ( gold female )

 

Glossop

25/09/10 

Judge - Chris Parker

Gold Male ( 1 entry )

1st Pete Tasker ( Best Dutch )

Gold Female ( 6 entries )

1st & 2nd Pete Tasker

3rd Bill Jordan

Silver Male/Female ( 5 entries )

1st & 2nd Pete Tasker ( both females )

3rd Bill Jordan

Any Other Colour Male/Female ( 1 entry )

1st K Stratford ( blue partridge female )

 

2010 Any Variety True Bantam Male

( 9 entries ) 

1st J & C Kestell ( lavender )

2nd J & C Kestell ( black )

Junior True Bantam ( 6 entries )

1st Parasha Collins ( silver partridge female )

( picture right )

3rd Parasha Collins ( silver partridge female )

 

 Stratford Show

09/10/10

Judge - Frank Clark

Best Dutch & Best True Bantam

Jenny Howl

( picture below courtesy of Jenny Howl )

( Above 3rd place gold male of Paul Reading )

 

Ribble Valley 

16/10/10

Best Dutch

Adrian Knaggs - Gold Partridge Female

 

 Welsh Federation

16/10/10

Judge - Paco Delgado

Gold Male ( 7 entries )

1st & 2nd J Porter

3rd Jenny Howl

( picture right courtesy of Jenny Howl )

Gold Female ( 9 entries )

1st Hugh Wallace ( Best Dutch )

( picture right courtesy of Jenny Howl )

2nd Hugh Wallace

3rd Jenny Howl

Silver Male ( 1 entry )

1st Jenny Howl

Silver Female ( 3 entries )

  1st Jenny Howl

( picture right courtesy of Jenny Howl )

2nd & 3rd Hugh Wallace

( pictures right courtesy of Jenny Howl )

Any Other Colour Male ( 2 entries )

1st J Porter ( yellow partridge )

2nd Hugh Wallace ( yellow partridge )

Any Other Colour Female (2 entries )

1st K Stratford ( blue partridge )

2nd Jenny Howl ( crele )

( picture below courtesy of Jenny Howl )

Any Variety 2010 True Bantam Male

( 7 entries )

1st Jenny Howl ( gold partridge male )

( picture below courtesy of Jenny Howl )

 

Gold Female ( 7 entries )

1st B & T Cockburn

( Best Gold Partridge & Reserve Best of Breed )

2nd Peter Corkhill

3rd R Bristow 

Silver Female ( 5 entries )

1st Don Storey

( Best Silver Partridge )

2nd W Jordan

3rd Peter Corkhill 

Self Colour Male / Female ( 3 entries )

1st Peter Corkhill ( white female )

( Best Self )

2nd Peter Corkhill ( black female )

3rd R Bristow ( blue female )

Any Other Colour Male /Female ( 3 entries )

1st Peter Corkhill ( pile female )

( Best Any Other Colour )

2nd W Jordan ( silver blue male )

3rd I Wileman ( pile male )

 

Cheshire County Show

22/06/10

judge - JLA Edward 

Gold Male ( 5 entries )

1st D Bentham & Son

( picture below )

2nd Heath & Williams

3rd & 4th Pete Tasker

Any Other Colour Male / Female

( 7 entries )

1st Pete Tasker ( silver female )

( picture left )

2nd Pete Tasker ( yellow female )

3rd Pete Tasker ( silver male ) 

4th Pete Tasker ( silver male )

 

---------------------------------------------

 

 

 

 

Gold Partridge Female

( 5 entries ) 

1st W Jordan

( 1st picture left )

2nd Brown & Reading

( 2nd picture left )

3rd Brown & Reading

( 3rd picture left )

Silver Partridge Female

( 5 entries )

1st Brown & Reading

( 1st picture below left )

2nd Brown & Reading

( 2nd picture below left )

3rd Jenny Howl

( picture below )

 ( all pictures courtesy of Jenny Howl )

 

 Driffield Agricultual Show

21/07/10

Judge - S Simmister

Best Dutch & Best True Bantam

Adrian Knaggs ( gold partridge male )

 

Nantwich Agricultual Show

28/07/10

Judge - Derek Hoyland 

Gold Partridge Male ( 3 entries )

1st P.J & P.A.B Parsons

2nd R.C.F Griffiths

2rd A Davis

Gold Partridge Female ( 6 entries )

1st Pete Tasker ( Best Dutch )

2nd Pete Tasker

3rd A Davis

Silver Partridge Male / Female

( 2 entries )

1st & 2nd Pete Tasker ( both females )

Any Other Colour Male ( 1 entry )

1st P.J & P.A.B Parsons ( yellow/blue partridge )

Any Other Colour Female (4 entries )

1st Pete Tasker ( yellow partridge )

2nd P.J & P.A.B Parsons ( yellow partridge )

3rd Pete Tasker ( white ) 

 

 

Moorgreen Agricultual Show

30/08/10

Judge - Adrian Knaggs

Best Dutch - T & V Moss

( silver partridge female )

 

Nidderdale Agricultual Show

20/09/10

Judge - Nancy Hutchinson 

Gold Male/Female ( 3 entries )

1st Adrian Knaggs ( female )

Best True Bantam & Reserve Best in Show )

2nd Adrian Knaggs ( female )

3rd S & J Dodgson ( female )

Any Other Colour Male/Female

( 5 entries )

1st Adrian Knaggs ( silver female )

2nd S & J Hodgson ( silver female )

3rd Adrian Knaggs ( blue partridge female )

 

 Oswestry

02/10/10

Judge - Bill Johnson

Best True Bantam & Best in Show

Pete Tasker ( Gold Partridge Female )

 

Bugle Show

09/10/10

Judge Paul Heath 

Gold Male ( 1 entry )

1st J & C Kestell

Gold Female ( 2 entries )

1st J & C Kestell ( Best Dutch )

( picture above left )

2nd J & C Kestel

Any Other Colour Male ( 4 entries )

1st J & C Kestell ( yellow partridge )

2nd J & C Kestell ( lavender )

3rd J Tucker ( millefleur )

Any Other Colour Female ( 5 entries )

1st J & C Kestell ( white )

( picture above  left )

2nd J & C Kestell ( white )

3rd J Tucker ( millefleur )

 

Other Pictures below from Stratford Show  

( courtesy of Jenny Howl )

 ( Above 2nd place gold male of Jenny Howl ) 

Above 1st place gold female of Jenny Howl ) 

( Above 2nd place silver female of Jenny Howl )

 

 

 

 Malpas & Witchurch

21/10/10

Judge - Stefan Windle 

Gold Male ( 4 entries )

1st Pete Tasker

2nd & 3rd J Porter

Gold Female ( 4 entries )

1st, 2nd & 3rd Pete Tasker

Silver Male/Female ( 2 entries )

1st & 2nd Pete Tasker ( both females )

Any Other Colour Male/Female

( 7 entries )

1st Pete Tasker ( yellow partridge female ) ( BEST DUTCH )

2nd P J & PAB Parsons ( yellow partridge male )

3rd J Porter ( yellow partridge male )

 
Make a Free Website with Yola.