National 2011
Dutch Club Area Show
19th & 20th Nov 2011
Judge - K A Brown
Gold Partridge Male ( 13 entries )
1st Olivia Parsons BEST GOLD PARTRIDGE & BEST OF BREED
( picture right )
2nd R J Bett
( picture right )
3rd Jenny Howl
( picture right )
4th S A & G Hodge
( picture right )
Silver Partridge Female ( 14 entries )
1st Paul Reading
( picture right )
2nd Paul Reading
( picture right )
3rd S A & G Hodge
( picture below right )
4th J Bishenden
( picture below right )
Black Male ( 2 entries )
1st C & J Kestell
( sorry no picture )
2nd Mr & Mrs Platt
( sorry no picture )
Black Female ( 3 entries )
1st Mr & Mrs Platt BEST BLACK
( picture below )
2nd Mr & Mrs Platt
( sorry no picture )
3rd C A Compton
( sorry no picture )
Blue Partridge Male ( 3 entries )
1st Nicky Demaine
( picture right )
2nd Jenny Howl
( picture right )
3rd Mr & Mrs Platt
( sorry no picture )
Blue Partridge Female ( 3 entries )
1st Jenny Howl BEST BLUE PARTRIDGE
( picture right )
2nd Nicky Demaine
( picture right )
3rd Nicky Demaine
( picture right )
Yellow Partridge Female ( 5 entries )
1st Paul Reading BEST OPPOSITE SEX
( picture right )
2nd Hugh Wallace
( picture right )
3rd Simon York
( picture right )
4th PJ & PAB Parsons
( sorry no picture )
Pile Male / Female ( 8 entries )
1st S A & G Hodge ( male ) BEST PILE
( picture above right )
2nd C A Compton ( female )
( picture right )
3rd C A Compton ( female )
( picture right )
4th S A & G Hodge ( female )
( sorry no picture )
AOC Male ( 6 entries )
1st PJ & PAB Parsons blue/yellow )
( picture right )
2nd C A Compton ( cuckoo )
( picture right )
3rd Mr & Mrs Platt ( cuckoo )
( picture right )
4th L E Avery ( crele )
( picture below right )
None Standard Male ( 1 entry )
1st C A Compton ( lavender cuckoo )
( picture right )
Trio`s ( 1 entry )
1st PJ & PAB Parsons ( gold partridge )
( picture below )
Juvenile AOV True Bantam Male ( 6 entries )
2nd R Russell ( gold partridge )
( picture right )
3rd Miss C Platt ( gold partridge )
( picture right )
4th Olivia Parsons ( gold partridge )
( picture right )
Gold Partridge Female ( 16 entries )
1st Jenny Howl
( picture above left )
2nd Hugh Wallace
( sorry no picture )
3rd Simon York
( picture above left )
4th K R Dowrick
( picture left )
Silver Partridge Male ( 8 entries )
1st Simon Patal BEST SILVER PARTRIDGE
( picture left )
2nd Simon Patal
( picture left )
3rd S A & G Hodge
( sorry no picture )
4th T & V Moss
( sorry no picture )
Yellow Partridge Male ( 7 entries )
1st Simon York BEST YELLOW PARTRIDGE & RESERVE BEST OF BREED
( picture above left )
2nd Simon York
( picture left )
3rd Simon York
( picture left )
4th PJ & PAB Parsons
( picture left )
White Male / Female ( 5 entries )
1st Mr & Mrs Platt ( female ) BEST WHITE
( picture left )
2nd Mr & Mrs Platt ( male )
( picture left )
3rd Mr & Mrs Platt ( female )
( picture left )
4th Mr & Mrs Platt ( male )
( picture below left )
AOC Female ( 10 entries )
1st Mr & Mrs Platt ( cuckoo ) BEST AOC
( picture above left )
2nd PJ & PAB Parsons ( blue/yellow )
( picture above left )
3rd C & J Kestell ( crele )
( picture left )
4th C A Compton ( cuckoo )
( picture left )
None Standard Female ( 6 entries )
1st C A Compton ( lemon porclaine ) BEST NONE STANDARD
( picture left )
2nd Mr & Mrs Platt ( izabell )
( picture left )
3nd Kev Hutchinson ( lemon porclaine )
( picture left )
Pairs Of Pullets ( 4 entries )
1st T & V Moss ( silver partridge ) BEST PAIR
( picture below )
2nd R & J Parsons ( gold partridge )
3rd C P Kurzfeld ( gold partridge )
4th L Hine ( gold partridge )
Juvenile AOV True Bantam Female ( 9 entries )
4th Miss C Platt ( blue partridge )
( picture left )
5th L J Preston ( gold partridge )
( picture left )
6th R Parsons ( yellow partridge )
( picture left )