21st & 22nd January 2012
Judge - Paul Reading
Gold Partridge Male ( 33 entries )
1st Jenny Howl BEST GOLD PARTRIDGE & RESERVE BEST OF BREED
( pictured right )
2nd D Gillespie
( pictured right )
3rd D A Taylor
( pictured right )
4th Simon York
( pictured right )
Gold Partridge Female ( 30 entries )
1st Hugh Wallace
( pictured right )
2nd & 4th Simon York
3rd Steve Taylor
Silver Partridge Male ( 9 entries )
1st D Giillespie BEST SILVER PARTRIDGE
( pictured right )
2nd Adrian Knagggs
3rd Peter Corkhill
4th S A & G Hodge
Silver Partridge Female ( 6 entries )
( pictured right )
1st Hugh Wallace
2nd A Addison
3rd S A & G Hodge
4th D Gillespie
Self Colour Male ( 5 entries )
1st D & D Platt ( black )
( pictured right )
2nd Peter corkhill ( black )
3rd D & D Platt ( white )
4th S Tomlinson ( black )
Self Colour Female ( 6 entries )
1st D & D Platt ( black ) BEST SELF COLOUR
( pictured right )
2nd D & D Platt ( white )
3rd D & D Platt ( black )
4th D & D Platt ( white )
Any Other Colour Standard Male ( 19 entries )
1st Simon York ( yellow partridge ) BEST AOC, BREED CHAMPION & SUPREME SHOW CHAMPION
( pictured right )
2nd Simon York ( yellow partridge )
3rd Adrian Knaggs ( blue partridge )
4th Peter Corkhill ( silver blue )
Any Other Colour Standard Female ( 18 entries )
1st Peter Corkhill ( cuckoo )
( pictured right )
2nd D & D Platt ( cuckoo )
3rd S A & G Hodge ( yellow partridge )
4th Chris Compton ( Pile )
Any Other Colour None Standard Male ( 4 entries )
1st Peter Corkhill ( double factor crele )
( picture right )
2nd Chris Compton ( lavender crele )
3rd D & D Platt ( blue quail )
4th D & D platt ( blue quail )
Any Other Colour None Standard Female ( 7 entries )
1st Chris Compton ( lavender crele ) BEST NONE STANDARD
( picture right )
2nd Chris Compton ( lavender crele )
3rd D & D Platt ( quail )
4th D & D Platt ( isabel )
Any Other Variety True Bantam Trio ( 3 entries )
Judge - Mr W M Dalgliesh
1st R D Brown ( gold partridge )
( picture below )
2nd R D Brown ( gold partridge )
3rd D A Taylor ( gold partridge )