Southport & Ormskirk Annual Open Show 05/11/2011
Judge - Hugh Wallace
Gold Partridge Male ( 11 entries )
1st J R Rimmer
( picture right & above )
2nd S A & G Hodge
( picture right )
D & D Platt
( picture right )
Gold Partridge Female ( 11 entries )
1st S A & G Hodge BEST GOLD PARTRIDGE & BEST OF BREED
( picture right )
2nd S A & G Hodge
( picture right )
3rd Heath & Williams
( picture right )
Silver Partridge Male ( 6 entries )
1st S A & G Hodge
( picture right )
2nd P Sholicar
( picture right )
3rd P Sholicar
( picture right )
Silver Partridge Female ( 9 entries )
1st S A & G Hodge BEST SILVER PARTRIDGE & RESERVE BEST OF BREED
( picture right )
2nd P Sholicar
( picture right )
3rd P Sholicar
( picture right )
Self Colour Male ( 4 entries )
1st K Hebblethwaite ( black )
( picture right )
2nd K Hebblewaite ( black )
3rd D & D Platt ( white )
( picture right )
Self Colour Female ( 4 entries )
1st D & D Platt ( black ) BEST SELF COLOUR
( picture right )
2nd D & D Platt ( white )
( picture right )
3rd D & D Platt ( black )
Any Other Colour Male ( 6 entries )
1st S A & G Hodge ( pile )
( picture right )
2nd D & D Platt ( crele )
( picture right )
3rd B Slater ( yellow partridge )
Any Other Colour Female ( 9 entries )
1st P Sholicar ( pile ) BEST ANY OTHER COLOUR
( picture below )
2nd D & D Platt ( cuckoo )
( picture below )
3rd S A & G Hodge ( pile )
Any Colour None Standard Male / Female ( 3 entries )
1st D & D Platt ( lavender cuckoo )
( picture below )
2nd D & D Platt ( Izabel )
( picture below )
3rd D & D Platt ( silver quail )
( picture below )
Any Variety True Bantam Cockeral 2011 ( 8 entries )
2nd Heath & Williams ( gold partridge dutch )
( picture right )
3rd S A & G Hodge ( gold prtridge dutch )
( picture right )
Any Variety True Bantam Pullet 2011 ( 11 entries )
P Sholicar ( silver partridge dutch )
( picture right )
Junior Any Variety True Bantam Female ( 11 entries )
1st S Ashcroft ( gold partridge dutch )
( picture below )
2nd S Harvey ( gold partridge dutch )
( picture below )
Lichfield & District
05/11/11
Judge - Nobby Ward
( pictures courtesy of Jane Eardley & Jenny Howl )
Gold Partridge Male ( 3entries )
1st Jenny Howl
( picture right )
2nd Jenny Howl
( picture right )
3rd M Jackson
Gold Partridge Female ( 4 entries )
1st Jenny Howl
( picture right )
2nd Jenny Howl
( picture right )
3rd M Jackson
Silver Partridge Male / Female ( 7 entries )
1st Paul Reading ( female ) BEST TRUE BANTAM
( picture right )
2nd Jenny Howl ( female )
3rd Simon Patal ( male )
( picture right )
Any Other Colour Male ( 2 entries )
1st Jenny Howl ( blue partridge )
2nd Jane Eardley ( yellow partridge )
( picture right )
Any Other Colour Female ( 4 entries )
1st Jane Eardley ( yellow partridge )
2nd Jane Eardley ( yellow partridge )
( picture right )
3rd Paul Reading ( yellow partridge )
Any Variety True Bantam 2011
( 2 entries )
1st Jenny Howl ( gold partridge )
2nd P Hunt ( goldpartridge )
BEST JUVENILLE
Abigail Cotterill
( gold partridge male )
( picture below )
Ballymena Show - 12/11/11
( results courtesy of Daniel Moore )
Gold Partridge Male ( 14 entries )
1st Darren Gillespie BEST DUTCH
2nd S & R Johnstone
3rd Lesley Hamil
Gold Partridge Female ( 19 entries )
1st Darren Gillespie
2nd & 3rd Peter Hamil
Any Other Colour Male ( 16 entries )
1st E Dobbin ( pile )
2nd Lesley Hamil ( blue partridge )
3rd Daniel Moore ( silver partridge )
Any Other Colour Female ( 28 entries )
1st Peter Hamil ( silver partridge )
2nd Darren Gilespie ( silver partridge )
3rd C Ferguson ( black )
Any Variety Juvenile ( 62 entries )
1st Daniel Moore ( Gold Partridge Dutch Male ) BEST JUVENILE
Any Variety True Bantam Trio ( 3 entries )
2nd Gold Partridge
Royal Welsh Winter Fair 29/11/11
( pictures below x 6 courtesy of Cynnedd Jones )
Gold Partridge Male / Female ( 13 entries )
1st Rev Sion Alun ( male )
2nd Lewis Hilliam ( female )
3rd S A & G Hodge ( male )
Any Other Colour Male / Female
1st Lewis Hilliam ( silver partridge female )
2nd S A & G Hodge ( pile male )
3rd Lewis Hilliam ( silver partridge female )