Oswestry Show

01/10/2011

Judge - Waterworth & Woods

( pictures courtesy of Jenny Howl )

Gold Male ( 4 entries )

1st Jenny Howl

( picture right )

2nd Jenny Howl

3rd P.J & P.A.B Parsons 

( picture right )

Gold Female ( 10 entries )

1st Matt Barrett  BEST DUTCH & BEST TRUE BANTAM

( picture right )

2nd P.J & P.A B Parsons

( picture right )

3rd Jenny Howl

( picture right )

Silver Male/Females ( 2 entries )

1st & 2nd Julie Prince

Any Other Colour Male ( 1 entry )

1st P.J & P.A.B Parsons ( yellow partridge )

Any Other Colour Female ( 2 entries )

1st Jenny Howl ( blue partridge )

2nd Jenny Howl ( crele )

( picture right )

Trio Class ( 10 entries )

2nd Jenny Howl ( gold partridge dutch )

( picture right )

Juvenile True Bantam Male ( 13 entries )

1st Olivia Parsons ( gold partridge ) BEST JUVENILE

( picture below )

Juvenile True Bantam Female ( 12 entries )

1st Rosie & Joe Parsons ( gold partridge )

 

 

 

Sratford Show 08/10/11

Judge - C Birtwell )

( all pictures courtesy of Jenny Howl )

( Gold Partridge  Male ( 2 entries )

1st Jenny Howl

( picture right )

2nd Jenny Howl

Gold Partridge Female ( 2 entries )

1st Jenny Howl

2nd Jenny Howl

Silver Partridge Male ( 1 entry )

1st Simon Patal

Silver Partridge Female ( 3 entries )

1st T & V Moss  BEST DUTCH, BEST TRUE BANTAM & SHOW CHAMPION

( picture right )

2nd T & V Moss

3rd Paul Reading

Self Colour Male / Female ( 2 entries )

1st & 2nd S Vaughan ( both black males )

Any Other Colour Male / Female ( 3 entries )

1st Jenny Howl ( blue partridge female )

2nd Jenny Howl ( silverblue female )

3rd Paul Reading ( yellow partridge female ) 

Any Variety 2011 Bred Male ( 6 entries )

1st Jenny Howl

( picture right )

Any Variety 2011 Bred Female ( 6 entries )

2nd T & V Moss ( silver partridge )

3rd Paul Reading ( yellow partridge )

 

 

 

 Northampton Show  23/10/11

Judge - Collin Wood

Gold Partridge Male ( 1 entry )

1st Simon York

Gold Partridge Female ( 1 entry )

1st Simon York

Any Other Colour Male ( 2 entries )

1st Simon York ( yellow partridge )

( picture right courtesy of Jenny Howl )

2nd Simon York ( yellow partridge )

Any Other Colour Female ( 3 entries )

1st T & V Moss ( silver partridge )

( picture right courtesy of Jenny Howl )

2nd Simon York ( yellow partridge )

( picture right courtesy of Jenny Howl )

3rd T & V Moss ( silver partridge )

2011 Bred Class

3rd T & V Moss ( silver partridge female )

 

 

Ribble Valley Show

22/10/11

Judge - Alan Edwards

( all pictures courtesy of Nicky Demaine )

Gold Partridge Male ( 1 entry )

1st Kevin Hebblewaite

Gold Partridge Female ( 2 entries )

1st Adrian Knaggs

( picture right )

2nd Adrian Knaggs

Silver Partridge Male ( 1 entry )

1st Kevin Hebblewaite

Silver Partridge Female ( 5 entries )

1st Adrian Knaggs

( picture right )

2nd Kevin Hebblewaite

3rd Adrian Knaggs

Any Other Colour Male ( 1 entry )

1st Kevin Hebblewaite ( black )

( picture right ) 

Any Other Colour Female ( 3 entries )

1st Adrian Knaggs ( blue partridge )

( picture right )

2nd Adrian Knaggs ( blue partridge )

3rd Nicky Demaine ( blue partridge )

Any Variety 2011 Male ( 4 entries )

1st Adrian Knaggs ( blue partridge )

Juvenile True Bantam Male / Female ( 4 entries )

1st Jaymee-Leigh Preston ( gold partridge female ) BEST JUVENILE & BEST JUNIOR TRUE BANTAM

( picture right )

2nd Jaymee-Leigh Preston ( silver partridge male )

( picture right )

 

Countryside Live  23/10/11

Judge - Peter German

Gold Partridge Male  

1st & 2nd S A & G Hodge

3rd D & D Platt

Gold Partridge Female

1st Adrian Knaggs

2nd S A & G Hodge

3nd D & D Platt

Silver Partridge Male / Female

1st & 3rd Adrian Knaggs

2nd S A & G Hodge

Any Other Colour Male / Female

1st Adrian Knagg ( blue partridge )

2nd S A & G Hodge ( pile )

3rd ?

 

 

 

 

 

 

 

Hinkley & District

02/10/2011

Judge - Les Blanchon

( pictures courtesy of Jenny Howl )

Gold Partridge Male/Female ( 5 entries )

1st Jenny Howl ( male )

( picture left )

Kev Hutchinson ( female )

( picture left )

Kev Hutchinson ( male )

Silver Partridge Male/Female ( 2 entries )

1st Paul Reading ( female )

2nd W Jordan ( female )

Any Other Colour Male/Female ( 4 entries )

1st jenny Howl ( blue partridge female )

2nd Jenny Howl ( crele female )

( picture left )

3rd Paul Reading ( yellow partridge female )

 

 

 

 

Eden Vally Show  09/10/11

Judge - Graham Waddell

Gold Partridge Male

1st S A & G Hodge  BEST DUTCH

2nd Hugh Wallace

3rd S A & G Hodge

Gold Partridge Female

1st & 2nd S A & G Hodge

3rd Hugh Wallace

Silver Partridge Male / Female

1st S A & G Hodge ( female )

2nd Hugh Wallace ( female )

Any Other Colour Male / Female

1st S A & G Hodge ( pile male )

2nd Hugh Wallace ( yellow partridge female )

3rd S Simister ( pile male )

 

Welsh Federation Championship Show

22/10/11

Judge - Jed Dwight

Gold Partridge Male ( 7 entires )

1st Jenny Howl

( picture left )

2nd Hugh Wallace

( picture left )

3rd Jenny Howl

( picture left )

Gold Partridge Female ( 11 entries )

1st Hugh Wallace  BEST DUTCH

( picture left )

2nd Heath & Williams

( picture left )

3rd Jenny Howl

( picture left )

Silver Partridge Male ( 1 entry )

1st B Philips

Silver Partridge Female ( 2 entries )

1st L R Hilliam

( picture left )

2nd Hugh Wallace

( picture left ) 

Any Other Colour Male ( 2 entries )

1st Jenny Howl ( blue partridge male )

( picture left )

2nd L E Avery ( crele )

( picture left )

Any Other Colour Female ( 3 entries )

1st Jenny Howl ( crele )

( picture left )

2nd Jenny Howl ( blue partridge )

( picture left )

3rd C LL Jones ( blue partridge )

( picture left )

True Bantam 2011 Bred Male ( 2 entries )

1st Jenny Howl ( gold partridge )

( picture below )

2nd Jason Roberts ( gold partridge )

( picture below )

True Bantam 2011 Bred Female ( 2 entries )

2nd Jason Roberts ( gold partridge )

( picture below )

Any Variety True Bantam Trio ( 2 entries )

2nd S Stankewicz ( gold partridge )

( picture below )

 

 

 

 

Selston Show  30/10/2011

Judge - Adrian Knaggs

( pictures courtesy of Jenny Howl & Jane Eardley )

Gold Partridge Male ( 2 entries )

1st Jenny Howl

( picture below ) 

2nd Jenny Howl

( picture below )

Gold Partridge Female ( 2 entries )

1st Jenny Howl

( picture below )

2nd Jenny Howl

( picture below )

Any Other Colour Male / Female ( 3 entries )

1st Jane Eardley ( yellow partridge )

BEST TRUE BANTAM

( picture left )

2nd Jane Eardley ( yellow partridge )

( picture left )

3rd Jenny Howl ( blue partridge )

( picture left )

Dutch Any Colour 2011 Bred ( 2 entries )

1st Jenny Howl ( gold partridge male )

( picture left )

2nd Jane Eardley ( yellow partridge male )

( picture left )

 

 

Hants & Berks Show

30/10/11  

Judge - Daniel Wakeman

( pictures courtesy of NIcky Demaine )

Gold Partridge Male ( 1 entry )

1st R Seymour

( No Gold Partridge Females )

Silver Partridge Male ( 2 entries )

1st Nicky Demaine

( picture above left )

2nd R Seymour

Silver Partridge Female ( 6 entries )

1st J Bishenden  BEST SILVER PARTRIDGE & RESERVE BEST OF BREED

( picture above left )

2nd J Bishenden

( picture above left ) 

3rd Nicky Demaine

( picture left )

( No Self Colour Males )

Self Colour Female ( 1 entry )

1st Chris Compton ( black ) BEST SELF COLOUR

( picture left )

Any Other Colour Male ( 2 entries )

1st Nicky Demaine ( blue partridge ) BEST AOC, BEST OF BREED & BEST TRUE BANTAM

( picture left )

2nd Chris Compton ( pile )

Any Other Colour Female ( 7 entries )

1st Nicky Demaine ( blue partridge )

( picture left )

2nd Nicky Demaine ( blue partridge )

( picture left )

3rd Chris Compton ( cuckoo )

( picture below )

4th J Bishenden ( silver/blue )

( picture below )

 
Make a Free Website with Yola.